EURÓPAI TÁRSADALMI INNOVÁCIÓS HÁLÓZATHOZ CSATLAKOZIK AZ ELTE

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem is tagja annak az osztrák vezetésű konzorciumnak, amely elnyerte az Európai Szociális Alap több mint 1,6 millió eurós támogatását nemzeti társadalmi innovációs kompetenciaközpontok működtetéséhez öt európai országban. Az egyetem munkacsoporti részvételét az ELTE Innovációs Központ szakértői biztosítják.

Az Európai Szociális Alap Plusz (European Social Fund Plus) a társadalmi innováció egyik európai mozgatórugója. A Social Innovation plus (SI Plus) program célja a társadalmi innovációhoz szükséges szakmai kapacitás kiépítése és fejlesztése az összes érdekelt fél bevonásával (állami szektor, a tudományos közösség, a civil társadalmi intézmények, valamint a magánvállalatok és a társadalmi vállalkozások stb.) egy-egy országban. A nemzeti és transznacionális szinergiák és hálózatok segítik a társadalmi innováció koncepciójának elterjesztését, és megalapozzák a jövőbeli tevékenységeket.

Az újonnan alakult konzorcium tagjai Ausztria, Lettország, Magyarország, Málta és Szlovákia. A résztvevő országok programjaiban a társadalmi innováció máris kiemelt prioritás, a partnerek változatos intézményi és szakmai háttérrel járulnak hozzá a projekt sikeréhez. A SI Plusz program közvetlenül a nemzeti kompetenciaközpontok munkájára és a transznacionális konzorciumok eredményeire épül, a European Social Fund magyar nemzeti kompetenciaközpontja 2024 júniusától az Eötvös Loránd Tudományegyetem. 

A nemzeti kompetenciaközpont feladatait Magyarországon korábban a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. (IFKA Közhasznú Nonprofit Kft.) látta el, a társadalmi innováció fejlesztésével 2020 óta foglalkozik hazánkban a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezetésével. A konzorcium tagjai a Miskolci Egyetem, a Pannon Egyetem és a HÁRFA Alapítvány.

A konzorcium a célok elérése érdekében a következő tevékenységekre összpontosít a következő három évben:

  • társadalmi innovátorok támogatása a hazai kontextusban releváns társadalmi kihívásokra reagálva;
  • nemzetközi tudásmegosztás és tudásátadás, valamint skálázás szakértői támogatással;
  • az ökoszisztéma feltérképezése (mapping) és vizualizálása, az evidencia-alapú politikai döntéshozatal támogatása, jó gyakorlatok megosztása;
  • tananyagfejlesztés, oktatási segédanyagok kialakítása;  
  • hozzájárulás a nemzeti stratégiák és cselekvési tervek kialakításához, a kompetenciaközpontok fenntarthatósági koncepciójának kidolgozása, valamint a társadalmi innovációs kezdeményezések számára nyújtott szakértői iránymutatás.

A társadalmi innovációra összpontosító tevékenységek célja, hogy a résztvevők új megoldásokat találjanak a munkakörülmények, az oktatás, a közösségfejlesztés, az aktív befogadás, illetve a zöld átmenet során felmerülő kritikus problémákra, mint például a szegénység, a megkülönböztetés vagy az egyenlőtlenségek. A fókuszterületek érintik a kiszolgáltatott lakossági csoportokat, az állami és közhatóságokat, a civil társadalmat, a tudományos életet és a vállalkozásokat, míg a projekt keretében végrehajtott tevékenységek hatása várhatóan helyi, regionális és nemzeti szinten is érezhető lesz.

A konzorciumvezetői feladatokat az ausztriai L&R Social Research GmbH látja el, a projekt konzorciumi tagjai:

  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (Munka-, Szociális és Családügyi Minisztérium /MPSVR SR/), Szlovákia
  • Ministry responsible for European Funds (Európai Alapokért Felelős Minisztérium /PPCD, MEFL/), Málta
  • Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE – TINLAB), Magyarország
  • Sabiedribas Integracijas Fonds (Társadalmi Integrációs Alapítvány /SIF/), Lettország
  • Latvijas Sociālās uzņēmējdarbī bas asociācija (Társadalmi Vállalkozások Szövetsége /SUA/) Lettország
  • Labklajibas Ministrija (Jóléti Minisztérium /MoW/), Lettország
  • Zentrum für Soziale Innovation GmbH (Társadalmi Innovációs Központ /ZSI/), Ausztria

Az ELTE munkacsoporti részvételét az ELTE Innovációs Központ szakértői támogatják.

Továbbiak a konzorcium kick-off találkozójáról ITT olvashatók.