Copyright © 2024 Készült a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) konzorcium megbízásából. Minden jog fenntartva.
Return To TopA „Közösségi alapú kreatív ipari szolgáltatások és energiahatékony szelíd technológiák kutatása és fejlesztése” kutatási projekt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen valósul meg.
A hátrányos helyzetű településen a munkanélküliséggel küzdő, vagy alulfizetett emberek sokszor értéktelennek érzik magukat és nem tudatosítják, hogy milyen rendkívüli erőforrásokkal rendelkeznek. A hagyományos, népi építészetben alkalmazott, környezeti tájba és közösségbe illeszkedő szelíd technológiák kultúránk részét képezik, de sokszor feledésbe merülnek. Fontos feladat az egyéni kompetenciák, a közösségek szellemi kulturális hagyományok és a potenciális innovációk és hagyományok felmérése, a fenntarthatóság tudatosítása, elismerése és mozgósítása, mely az értékek erősítésével önsegítő projektek létrejöttét eredményezheti. A kulturális és kreatív szektor összeköti az identitáserősítő hagyományőrzés, a művészet, a kultúra és a gazdaság és a modern technológia területeit. A kutatás során felvett interjúk, fókuszcsoportos beszélgetés és műhelymunkák nyomán egy Tudástár jön létre, amelyben 65 jó gyakorlat, közösségi példa leírása szerepel a módszertani útmutató részeként.
A kutatás és fejlesztés az önkormányzatok, múzeumok, könyvtárak, művelődési és közösségi házak számára (műhelyek, műhelymunkák – önkormányzati, múzeumi, könyvtári, közművelődési és civil szakemberek, egyetemi kutatók és fejlesztők szakmai munkáját segítheti. Az önkormányzatok, múzeumok, könyvtárak, művelődési és közösségi házak munkatársai számára gyűjtjük azokat a hazai és külföldi közösségi szolgáltatásokat bemutató jógyakorlatokat, melyek ötleteket adhatnak a megvalósításra. A Tudástárat úgy építjük fel, hogy a minták adaptálható gyakorlatokká váljanak. (A kutatási interjúk, fókuszcsoportos megbeszélések során külön kitérünk erre.)
Arapovics Mária egyetemi docens (ELTE Társadalomtudományi Kar)
E-mail
MTMT