2023 júniusában jelent meg az Information, Communication & Society folyóiratban az ELTE Társadalomtudományi Kar kutatóinak – Sik Domonkos, Németh Renáta, Zaboreczky Bendegúz és Katona Eszter – közleménye Depression in times of a pandemic – the impact of COVID-19 on the lay discourses of e-mental health communities című Q1-es besorolású publikációja.
A tanulmány azt vizsgálta, hogy a COVID-19 világjárvány hogyan befolyásolta azokat az embereket, akik depresszióval küzdenek, és akik online fórumokon keresnek támogatást. A kutatás során egy hatalmas adatbázist elemeztek, amely 339 550 bejegyzést tartalmazott, amelyeket 2016. február 15. és 2020. december 31. között tettek közzé angol nyelvű online egészségügyi fórumokon. Az adatokat két részre osztották: a világjárvány előtti (2020. március 11. előtti) és a világjárvány alatti időszakra, hogy megértsék a diskurzusok változásait. A kutatók a strukturális témaelemzés (STM) módszerével azonosították a jellemző témákat, és vizsgálták ezek időbeli változásait.
Az eredmények azt mutatták, hogy bár a világjárvány nem vált központi témává a depressziós fórumokon, számos szempontból átalakította az ottani beszélgetéseket: például teljesen új témaként jelent az egészségügyi intézmények kritikája. Míg a világjárvány előtt az emberek elsősorban az egészségügyi ellátás akadályairól (például időpont-egyeztetési nehézségek) beszéltek, a világjárvány alatt ezek a diskurzusok sokkal kritikusabbá váltak, és gyakran a frusztráció és a düh kifejezésére szolgáltak.
Egy másik jelentős változás a biomedikális diskurzus megerősödése volt. A kutatás szerint a világjárvány előtti időszakban a depresszióval kapcsolatos beszélgetések inkább pszichológiai megközelítéseket alkalmaztak, például az egyéni tapasztalatok és érzések megbeszélését. A világjárvány alatt azonban a biomedikális megközelítések kerültek előtérbe, például a gyógyszerek hatékonyságának és mellékhatásainak megvitatása. Az elemzések szerint a gyógyszeres kezelések fontosságáról szóló diskurzusokban a kulcsszavak, mint például „kezelés” és „adagolás”, egyre gyakrabban fordultak elő.
A vizsgált időszakban a társas támogatás szerepe is átalakult. Az adatok szerint a világjárvány előtti időszakban az emberek inkább egyéni megküzdési stratégiákról beszéltek, például arról, hogy hogyan lehetne „önmagukban megtalálni” a megoldást. A világjárvány alatt azonban az emberek egyre gyakrabban keresték mások segítségét, és hangsúlyozták a társas kapcsolatok fontosságát. Az olyan szavak, mint „barát”, „törődés” és „beszélgetés”, jóval gyakoribbá váltak, jelezve, hogy a társas izolációt a közösség támogatásával próbálták enyhíteni.
A kutatás érdekes megfigyelése, hogy a vallási vigasz, amely korábban sokak számára nyújtott támogatást, kevésbé játszott központi szerepet a világjárvány alatt. A korábbi időszakban a beszélgetésekben olyan kifejezések, mint „hit” és „Jézus”, gyakran előfordultak, míg a világjárvány alatt ezek helyét inkább gyakorlati, földi témák vették át, például „világ”, „emberek” és „önmagunk”.
Összességében a világjárvány nem változtatta meg alapvetően az online depressziós fórumok beszélgetéseit, de jelentős átalakulásokat eredményezett. A kutatás szerint a biomedikális megközelítések erősödtek, a társas támogatás szerepe felértékelődött, és a kritikai hangok, különösen az egészségügyi intézményekkel szemben, sokkal hangsúlyosabbá váltak. Ez azt mutatja, hogy bár a világjárvány növelte a depresszióval élők terheit, az online fórumok fontos szerepet játszottak abban, hogy az emberek ne érezzék magukat egyedül, és közösen keressenek megoldásokat.
A kutatás többek között a Társadalmi Innovációs Labor támogatásával valósult meg.