![](https://tinlab.hu/wp-content/uploads/2025/01/smart_industry_freepik.jpg)
Mélypataki Gábor és Bartók Roland (Miskolci Egyetem) 2024 novemberében mutatták be tanulmányukat a Neumann János Egyetem rendezvényén.
Mélypataki Gábor egyetemi docens, a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium „Munka jövője – jövő gazdaságtana” tematikus fórum vezetője és a „Munkahelyi innováció társadalmi keretei: Digitalizáció, robotizáció és a szociális munkaerőpiac kapcsolata” kutatási projekt vezetője a Neumann János Egyetemen működő Magyar Gazdaságföldrajzi és Településmarketing Műhely meghívására tartott előadást. A „Városfejlesztés a technológiai innovációk korában” műhelykonferenciát 2024. november 13-án rendezték.
Mélypataki Gábor Bartók Roland egyetemi adjunktussal (ME GÉIK), a TINLAB-kutatócsoport kutatójával azon közös anyagát mutatta be, mely az okos gyárak kérdéskörével foglalkozik. A gyár a termelés meghatározó része, a gyár, mint fogalom egyszere jeleníti meg az ipari múltat (akár településrészek elnevezésében is), a jelent (a jelenlegi termelési folyamatokban) és a jövőt (a MI által vezérelt termelési folyamatok mentén létrehozott új fajta ökoszisztéma). A gyárak átalakulása magával hozza egy sor olyan jogi és etikai kérdés vizsgálatát, amely az ember és a technológia kapcsolatát, de az egyes okos rendszerek közötti kapcsolatokat is vizsgálja. A jogi szabályozás sok tekintetben a „mesteri tétlenség” állapotában van, mivel a jog követő rendszerként még nem tudja/akarja szabályozni a területet. Az Ipar 4.0 folyamathoz kapcsolódóan a technológiai fejlődés került előtérbe, amely befolyásolja a munkavállalói jogokat is. Elkezdődött a szabályozási keretrendszerek kialakítása (például EU AI Act) is, az előadás során a kapcsolódó dilemmákat, technológiai, jogi és etikai kérdéseket mutatták be.
A „Városfejlesztés a technológiai innovációk korában” konferencia anyagai INNEN letölthetők, a TINLAB kutatócsoportjának tanulmánya ITT elérhető.