ELINDULT A NYITOTT MŰHELY

Három projekt mutatkozott be a társadalmi hatásméréssel foglalkozó kutatócsoport első fórumán.

2024. szeptember 27-én a TINLAB Tudásközpontban találkoztak az idén augusztusban indult Társadalmi hatásmérés kutatáshoz szorosan vagy tanácsadóként kapcsolódó kutatók. A Nyitott műhelyen három olyan társadalmi innovációs projektről volt szó, amelyeknél hangsúlyosan megjelenik a társadalmi hatás mérése.

A bemutatott projektek nemcsak önmagukban érdekes kezdeményezések, hanem jelentős segítséget nyújtottak a kutatóknak abban is, hogy feltárják, milyen kihívásokkal szembesülnek azok a hazai projektek, amelyek saját hatásuk mérésére törekednek. A Nyitott Műhelyen az ELTE, a Miskolci Egyetem, a Pannon Egyetem, a HUN-REN és a HÁRFA Alapítvány kutatói vettek részt.

Symphonia Alapítvány

Az Alapítvány célja, hogy hosszú távú társadalmi változásokat érjen el a hátrányos helyzetű, főleg roma származású gyerekek és fiatalok mindennapos zenei oktatásával. A program a zenei képzés révén a társadalmi integráció és a pozitív jövőkép megteremtését tűzte ki célul. A Symphonia Alapfokú Művészeti Iskola napi szintű zenetanulást biztosít a résztvevők számára, a venezuelai El Sistema és a magyar Kodály-módszer alapján.

Kiállok érted / Kiállok magamért projekt

A Kiállok érted / Kiállok magamért társadalmi és művészeti innovációs programok célja, hogy a fiatalkori szexuális kizsákmányolás, prostitúció és emberkereskedelem ellen lépjenek fel, különösen az állami gondozásban élők védelme érdekében, akiket informálni próbálnak az előadások és utólagos foglalkozás segítségével. A program prevenciós és áldozatvédelmi tevékenységei révén erősíti a társadalmi figyelmet és megbecsülést a célcsoport iránt, valamint elősegíti a bűnmegelőzést. A program korábban megjelent a TINLAB Kulturális innováció, kreatív ipar májusi tematikus fórumán is.

Disability Awereness Training

Az ELTE-n fejlesztett projekt célja egy inkluzív munkaerőpiac megteremtése, amely nyitottabb a fogyatékossággal élő személyek számára. A participatív szemléletformáló program, amely tudományos eredményeken alapul, a társadalmi elfogadást és a munkaerő-piaci integrációt támogatja. A projekt a társadalmi innováció keretében reagál egy fontos társadalmi kihívásra, a fogyatékos személyek esélyegyenlőségének javítására. A programról bővebb információ itt elérhető.

A Társadalmi hatásmérés kutatás célja, hogy olyan produktumokat hozzon létre, amelyek a gyakorlatban is hasznosíthatóak, ezért rendkívül fontos, hogy a kutatás mindenki szakaszába bevonják a gyakorlati megvalósítói oldalt is.