HOGYAN FEJLESSZÜK A TÁRSADALMI INNOVÁCIÓKAT?

A TINLAB „Helyi fejlesztések, jó kormányzás” tematikus fórumának 2024 novemberi alkalmán két kísérleti fejlesztésről beszélgettek a résztvevők.

A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium fontos feladata a társadalmi innovációk, kezdeményezések generálása és az ötletek továbbfejlesztésének biztosítása, a kísérleti fejlesztések eredményeivel a tematikus fórumok találkozóin is megismerkedhetnek a résztvevők. A 2024. november 27-i alkalmon a Szociális farmok létrehozása és működtetése és a „Legyél Te is számkirálynő!” projektekről volt szó.

Szociális farmok létrehozása és működtetése

Jakubinyi László a Szimbiózis Alapítvány elnökeként, az alapítvány és a kísérleti projekt vezetőjeként mutatta be a projektet. A szociális farmok kapcsán sok definícióval lehet találkozni, a kísérleti fejlesztési projekt keretében a társadalmi vállalkozás alatt jogi gazdálkodási formát értenek, amely alapján a szociális farm működtetése a tevékenység.

Nyugat-Európa és Magyarország szemléletmódja között van különbség: az Egyesült Királyságban van hagyománya a szociális farmoknak (Green Care, Social Farming stb.), különböző változatait fontos társadalmi tevékenységként tartják számon (pl. erdőterápia, állatokkal való interakció). A szociális farm különböző elemeit az oktatási rendszerbe is beépítik, a felsőoktatásban például külön szak is elérhető Social Farming néven. Magyarországon azonban ez nem jellemző, a helyi termékek nem számítanak társadalmi értéknek, miközben a vidékfejlesztés egyik eszközeként is tekinthetnének rá.

A TINLAB kísérleti projektjének célja, hogy a jó (nemzetközi) példákat adaptálják a hazai keretrendszerben is. A projekt keretében a Szimbiózis Alapítvány és a Magyar Szociális Farm Szövetség közösen összeállított egy, a szociális farmok létrehozását segítendő gyakorlati kézikönyvet, amely erről a linkről elérhető. A kiadványban gyakorlati példákon keresztül mutatják be a folyamat jelentősebb lépéseit, többek között, hogy hogyan lehet létrehozni farmot, vagy hogyan lehet növekedő gazdaságot építeni. A kézikönyv társadalmi hatásméréssel, valamint a kezdeti mentorálási folyamattal is foglalkozik.

A könyv készítésével párhuzamosan zajlott a közös munka az Agrárminisztériummal, a projektben megfogalmazott javaslatok belekerültek a Közös Agrárpolitikába (továbbiakban: KAP), mint pl. az emberléptékű mezőgazdaság vagy a jövedelemtermelő gazdasági tevékenységek listája. A projekt keretében továbbá folyamatban van a Szociális Farm Tanúsító Védjegy létrehozása – amelynek célja, hogy a szociális farmok auditálása során kiderüljön, valóban jól működnek-e. A tanúsító védjegy oltalom alatt áll.

Legyél Te is Számkirálynő!

Miklós Eszter, a kísérleti projekt fejlesztője elmondta, hogy a fejlesztés motivációját drámapedagógusi tapasztalatai, valamint hét éves kislánya jelentette, aki egyedüli lányként vett részt a matematika versenyen. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy körülbelül 8 éves korig a gyerekeknél nincs jelentős nemek közti különbség a matematikai teljesítményben, később viszont egyre jobban eltávolodik egymástól a fiúk és a lányok matematikai teljesítménye.

A kísérleti projekt céljai:

  • a matematikai kompetenciaérzés erősítése,
  • matematika iránti érdeklődés felkeltése, fenntartása.

A program attól különleges, hogy csak a lányokra koncentrál korai életkorban (8-10 évesek), drámapedagógiai módszertan alkalmazásával. A foglalkozásokon nem matematikai feladatokat oldottak meg a résztvevők, hanem kompetenciaerősítő feladatok jelentették a foglalkozások tengelyét, amelyek nagyban segítették az interaktivitást és bevonódást a lányok részéről. Ennek eredményeképpen nőtt a lányok kompetenciaérzése és az együttműködési készsége is, ezt a változást a pedagógusok is igazolták. A számkirálynő program moduláris felépítésű és más területekre is adaptálható. A drámapedagógiai foglalkozások a debreceni Hunyadi János Általános Iskolában zajlottak. Eszter további célja a program folytatása, kiterjesztése és a vállalati partnerek bevonása a projekt adaptálhatóságának és fenntarthatóságának biztosítása érdekében.

A kísérleti fejlesztésekről bővebben olvashatnak a HÁRFA oldalán.