ÚJ EPIZÓD A TÁRSBÉRLETBEN

2025.március 25-től elérhető a „Társbérlet – Beszélgetések a társadalmi innovációról” sorozatunk tizedik része. Az adásban közösségi-helyi megoldásokkal foglalkozunk, amelyek nem univerzális megoldásokat, hanem az adott közösség igényeihez illeszkedő javaslatokat tartalmaznak, és elsősorban a fenntarthatóságra fókuszálnak. A Társadalmi Innovációs Laboratóriumban a közelmúltban zárult le az ELTE Társadalomtudományi Karán zajló kutatás, amelynek fontos partnere volt a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum is.

A műsor vendégei:

  • Arapovics Mária, az ELTE TáTK habilitált egyetemi docense, az ELTE közösségi és civil tanulmányok mesterszakának szakigazgatója, a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium kutatója
  • Pákay Viktória, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum néprajzos-muzeológusa, kommunikációs szakember.

Az adásból többek között kiderül:

  • A kutatás nyomán létrejött Közösségi Tudástár mintegy 80 jó gyakorlatot tartalmaz az ENSZ fenntarthatósági céljaival összhangban. Hogyan összegződött mintegy 100 szakértő tudása, milyen jellemzői vannak a jó gyakorlatoknak, hogyan hasznosíthatók közösségi szinten?
  • Hogyan kerülnek egy platformra az adományboltok, a közösségi szereldék, a zero waste fesztiválok és különböző színházpedagógiai programok?
  • Hogyan jelent meg a Skanzen kulturális innovációja a kutatásban? Miként kapcsolódnak a drónok és a hőkamerás felvételek a Skanzen tájházaihoz?
  • Milyen energiahatékonysági-fenntarthatósági gyakorlatokat tanulhatunk a Skanzen tájegységeit és épületeit tanulmányozva? Miért fontos a szentendrei intézmény számára a fenntarthatóság, milyen programokat szerveznek ennek jegyében?
  • Miként jelenik meg a közösségi gondolat és a fenntarthatóság a hazai múzeumokban?

A kutatás kapcsán egy mindenki számára elérhető módszertani kézikönyv is létrejött, amely az alábbi linkről letölthető.

A Társbérlet – Beszélgetések a társadalmi innovációról sorozat műsorvezetője Dudok Dávid, szerkesztője Bódai Zsuzsanna. A felvételek a Civil Rádió Szövetség utcai stúdiójában készültek. A podcast hanganyaga elérhető a Cultural Broadcast Archive platformján is.